Każdy właściciel czworonoga jest dumny ze swojego pupila. Oczywistym jest, że pies powinien załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne na dworze. Jednak może zdarzyć się nieoczekiwana sytuacja i czworonogi pupil zasika dywan.
W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zabrać się za czyszczenie, ponieważ nieprzyjemny zapach jest dość trudny do zniesienia. Sposoby czyszczenia, jak również środki, które mogą w tym pomóc omawiamy w kolejnym wpisie. Teraz zajmiemy się odpowiedzią na pytanie, które wbrew pozorom nie jest takie oczywiste – jak zlokalizować mocz psa na dywanie? Plama nie musi być widoczna, gdyż może ją maskować kolor dywanu lub struktura włókna. Co prawda dywan śmierdzi, ale trudno dokładnie wskazać dokładne miejsce, w którym znajduje się mocz.
Na szczęście z pomocą przychodzi nam promieniowanie ultrafioletowe.
Trochę teorii
Promieniowanie ultrafioletowe, nazywane również ultrafioletem, nadfioletem lub promieniowaniem nadfioletowym to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali między 10nm a 400nm. Jest ono określane skrótem UV. Jest krótsze, niż promieniowanie widzialne, a co za tym idzie – niewidoczne dla człowieka. Zostało odkryte w 1801 roku.
Zastosowanie praktyczne
Dziś możemy wykorzystać promieniowanie ultrafioletowe do wielu praktycznych, codziennych spraw. Przykładowo pozwala ono sprawdzać i weryfikować banknoty, odciski palców i substancje fluorescencyjne. Pozwala także wykryć pozostałości brudu, a co najważniejsze – z punktu widzenia osób chcących rozwiązać problem zasikanego dywanu – umożliwia wykrycie moczu zwierząt domowych.
Wydalany przez zwierzęta mocz zawiera azotowe produkty przemiany materii – mocznik, amoniak i kwas moczowy. Te składniki odpowiadają za charakterystyczne cechy, jakimi wyróżnia się mocz na tle innych cieczy. Przykładowo amoniak odpowiada za silny, nieprzyjemny zapach wyczuwalny przez człowieka. Z kolei kwas moczowy tworzy mikroskopijne białe kryształy, które – choć niewidoczne gołym okiem – mają zdolność do odbijania światła ultrafioletowego.
Dlatego po podświetleniu dywanu latarką UV w zaciemnionym pomieszczeniu od razu widać, które miejsca zostały “podlane” przez zwierzaka.
Podobnie jak na dywanie, latarka UV spełnia swoje zadanie w odniesieniu do kanap, wersalek, sof, czy innych mebli tapicerowanych. W taki sam sposób mocz można zidentyfikować na ścianach, podłogach, sanitariatach i wszystkich innych miejscach.